Základy společenských věd, občanská výchova,
výchova k občanství


28.8.2013

Maturitní témata z Psychologie

Klikněte zde
28.8.2013

Maturitní témata ze Základů společenských věd

Klikněte zde
17.6.2013

Exkurze - Okresní soud ve Frýdku-MístkuDne 13. 6. 2013 naši studenti 5. B s doprovodem Mgr. Dalibora Bátrly a Mgr. Zdeňka Przeczka navštívili Okresní soud ve Frýdku-Místku, aby se zevrubně seznámili na pozadí běžného trestního řízení s fungováním této instituce. Studenti měli možnost klást dotazy i samotnému soudci. Obdobnou exkurzi již absolvovali studenti 5. A; studenty odpovídajících ročníků studia čtyřletého ještě tento výjezd čeká.

12.3.2013

VietnamDne 4. 3. 2013 na naši školu zavítal pan Zubek s přednáškou o Vietnamu. Představil nám ho jako zemi plnou vůní a barev, humornou formou však poukázal také na skutečnosti, které mohou našince v exotických zemích zaskočit, a dokonce možná i šokovat, čímž se velmi zavděčil zejména našim studentům.

31.8.2012

Doporučené učebnice ZSV

Klikněte zde
31.8.2012

Maturitní témata ze Základů společenských věd

Klikněte zde
30.8.2012

Maturitní témata z Psychologie

Klikněte zde
30.1.2012

Anotace volitelných předmětů

  • Společenskovědní seminář pro 5. ročníky 6letého a 3. ročníky 4letého studia: SVS 53
  • Seminář z psychologie pro 5. ročníky 6letého a 3. ročníky 4letého studia: SemPsy 53
  • Společenskovědní seminář pro 6. ročníky 6letého a 4. ročníky 4letého studia: SVS 64
  • Seminář z psychologie pro 6. ročníky 6letého a 4. ročníky 4letého studia: SemPsy 64
26.11.2011

Studenti poznávají práci EU
Studenti 5.A Miroslava Klusová a Jakub Sikora se zúčastnili již 2. kola modelového zasedání Rady EU, které se tentokrát konalo první listopadový víkend v Olomouci. Akce se mohli zúčastnit studenti středních i vysokých škol, kteří výběrovou komisi nejvíce upoutali svým motivačním dopisem. Fakt, že mezi "vyvolenými" byli dva studenti naší školy, pokládáme za mimořádný úspěch, Mirce i Jakubovi blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci.
9.11.2011

EU-week-end


Studenti 5.A Miroslava Klusová, Jiří Cieslar a Jakub Sikora se v průběhu letních prázdnin zúčastnili modelového zasedání Rady EU, které se konalo v Kroměříži. Každý z 27 účastníků, vybraných z celé ČR, představoval ministra vnitra jedné ze členských zemí a zastával její stanovisko při hlasování o vybraném problému. Součástí třídenního programu bylo setkání s europoslankyní Olgou Sehnalovou, přednášky o fungování EU i prohlídka krásného historického města Kroměříž. Zajímavá akce bude mít pokračování během měsíce listopadu. Účastníkům přejeme mnoho úspěchů.
20.10.2011

Seznam studijní literatury k ZSV


K dispozici zde.
20.10.2011

Zajímavá přednáška

Dne 12. 10. 2011 se po vyučování uskutečnila v aule školy velmi podnětná přednáška vedoucího lékaře Soukromého psychiatrického oddělení CNS třinecké nemocnice MUDr. Ondřeje Pilce o psychických problémech v dnešní společnosti, jejich projevech a řešení. Po přednášce, které se zúčastnilo asi 50 studentů seminářů psychologie, následovala zajímavá beseda. Akci zajistily po domluvě s vyučující předmětu studentky 5. ročníku Barbora Macurová a Michaela Vrbovská, kterým tímto děkujeme.
30.3.2011

Pět nejlepších jede do Štrasburku

Třídenního zájezdu do Štrasburku se nakonec zúčastní dokonce pět studentů společenskovědních seminářů předmaturitních ročníků, kteří ve vědomostním testu prokázali největší znalosti o EU. Z úspěchu se mohou radovat tito studenti: Ondřej Kovalovský (3.D), Michal Fišara (5.C), Karolína Kubiková (5.A), Petra Laštůvková (5.C) a Tomáš Kaleta (5.C). Studentům přejeme šťastnou cestu a senátoru Petru Gawlasovi za zprostředkování celé akce děkujeme!
7.3.2011

Kdo se podívá do Štrasburku?

Dne 24. března na naší škole proběhne beseda s poslancem Senátu ČR, panem Petrem Gawlasem. Jejími účastníky budou studenti společenskovědních seminářů předmaturitního ročníku. Po skončení besedy bude následovat test prověřující znalosti našich studentů o Senátu ČR a Evropském parlamentu. Čtyři nejlepší získají zajímavou odměnu: třídenní zájezd do Štrasburku!
23.2.2011

Vzděláváme se sami a s chutí!

Nevěříte? Je tomu skutečně tak! I dnes se najdou mezi studenty takoví, kteří neváhají a věnují svou práci a čas vzdělávání, které nezávisí na známkách. Důkazem je Eva Heczková, studentka 6.A, která se sama dobrovolně přihlásila na celosvětovou konferenci Egmun v Dánsku. Tuto akci slavnostně otevřela dánská princezna a dánská ministryně školství. Eva a ostatní studenti tak využili jedinečné příležitosti vyzkoušet si modelové situace diplomatických jednání OSN. Byli rozděleni do výborů, které přesně odpovídají struktuře OSN, a v nich diskutovali o současných problémech lidstva. Výsledná prohlášení pak měla putovat do skutečné OSN. Cílem celé akce bylo proniknutí do struktury OSN a získání zkušeností v oblasti diplomacie. Vše probíhalo v angličtině a Eva si s ostatními účastníky rovněž osvojila pravidla diplomatického jednání. 25.2.2011 proběhne v menším měřítku školní konference OSN v Ostravě a Eva byla přizvána k řešení tématu Jaderné odzbrojování. Přejeme jí tímto hodně úspěchů a škole přejeme více takovýchto studentů!


11.2.2011

Studenti viděli další zajímavý případ u soudu!

Také letos jsme se dočkali exkurze k okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. Studenti předmaturitních ročníků navštívili 1.2.2011 soudní líčení opět pod vedením soudce pana Mgr. Jana Nováka. Ani tentokrát nebyla nuda. Řešil se případ, kdy boural mladý řidič a svou neopatrnou jízdou způsobil zranění spolujezdci. Během líčení byli vyslechnuti svědkové - spolucestující a po vynesení rozsudku pan soudce Novák věnoval našim studentům prostor pro dotazy a objasnil fungování českého soudnictví. Tímto mu děkujeme a těšíme se na další návštěvu!


11.10.2010

Jak bude vypadat státní maturita ze ZSV ? Zkuste si modelový test!

Jana Machálková, redaktorka Hospodářských novin, zveřejnila on-line modelový test ze Společenskovědního základu. Studenti budou muset zodpovědět 40 otázek (taková je momentální verze) a redaktorka nabízí 10 z jednodušší varianty. Pokud si chcete vyzkoušet, jak na tom jste, zkuste si tento test zde

30.5.2010

Exkurze k soudu

Jako každý rok se i letos koná exkurze k okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. V několika termínech navštíví studenti předmaturitních ročníků soudní líčení opět pod vedením soudce pana Mgr. Jana Nováka. První exkurze již proběhla a studenti měli možnost zjistit, co hrozí pachateli za neplacení výživného a podvod. Během líčení byli vyslechnuti svědkové a po vynesení rozsudku se pan soudce Novák našim studentům plně věnoval a zodpověděl veškeré dotazy. Tímto mu děkujeme a těšíme se na další návštěvu!


30.5.2010

Návštěva z Evropské unie

Dne 10.5. měli studenti našich předmaturitních ročníků vzácnou příležitost dozvědět se opět něco více o EU. Naše gymnázium totiž navštívil pan Jindřich Galocz, který se v rámci projektu Back to school vrátil zpět do svého rodného kraje, aby studenty informoval o dění v EU, konkrétně v oboru zemědělství a jeho financování. Pan Galocz je zástupce Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova při Evropské komisi. Snažil se poukázat nejen na problémy EU, ale celého světa a také on sám získal mnoho cenných připomínek,kterých se mu dostalo během následné diskuze. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.


24.2.2010

Ministr Kocáb navštívil naše gymnázium

Nestává se často, že by ministři navštěvovali školy. Naše škola to štěstí měla. V pátek 19.2.2010 přijel na krátkou besedu ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb i s celým svým týmem. Pan ministr zavzpomínal na své pedagogické „úspěchy“ a snažil se u našich studentů zjistit, jaké jsou jejich názory na dvojjazyčné nápisy, o kterých se v současnosti opět mnoho hovoří. Po počátečních rozpacích se nakonec přece jen rozvinula diskuse, ve které studenti „nedali panu Kocábovi nic zadarmo.“ Ministr nabádal ke vstřícnosti, pochopení - „nápis sem, nápis tam“ a připomněl, že města se výdaje na nápisy nedotknou, zapomněl však dodat, že při poškození nejde náhradní nápis ze státního rozpočtu, ale již z rozpočtu města. Vrcholem byl jeho výrok, že „to přece tolik nestojí.“ Jen tak pro zajímavost, orientační ceny smaltovaných cedulí, které se týkají ulic, najdete např. zde
Korunu dodal bohužel anonymní autor Tiskových zpráv Vlády ČR, který napsal, že ministr navštívil „polské gymnázium v Třinci.“ Tak že bychom zde „ nebyli sami???“

29.12.2009

Přednášky Policie ČR

Stejně tak jako minulý rok se i letos konaly v rámci seminářů ze společenských věd a psychologie přednášky Policie ČR. Tentokrát byly zaměřeny na problematiku týkající se extremismu a diváckého násilí. Studenti byli prostřednictvím autentických policejních záběrů seznámeni s vybavením, metodami i technikou, kterou policie disponovala před dvaceti lety a mohli ji tedy porovnat s tou současnou, která se v mnohém liší. Na další tematicky zaměřené přednášky se můžeme těšit již další pololetí.


12.5.2009

Chceme žít ekologicky

Důkazem toho, že i občanská výchova může být zábavná, je výroba vlastního ekologického domu, který žaci 1. C zpracovali podle svých možností a schopností. Velmi se snažili a zde by se s vámi rádi podělili o výsledky své práce. V příloze naleznete nápadité ekologické domy, za které se naši žáci určitě nemusí stydět.


Ekologický dům dle návrhu 1.C
Ekologický dům dle návrhu 1.C
Ekologický dům dle návrhu 1.C
Gymnázium, Třinec,
příspěvková organizace
 
Třinec, Komenského 713, 739 61
sekretariat@gymtri.cz
tel: 558 325 284
ID: cvrqybw....IČ: 00601390