Nevěříte? Je tomu skutečně tak! I dnes se najdou mezi studenty takoví, kteří neváhají a věnují svou práci a čas vzdělávání, které nezávisí na známkách. Důkazem je Eva Heczková, studentka 6.A, která se sama dobrovolně přihlásila na celosvětovou konferenci Egmun v Dánsku. Tuto akci slavnostně otevřela dánská princezna a dánská ministryně školství. Eva a ostatní studenti tak využili jedinečné příležitosti vyzkoušet si modelové situace diplomatických jednání OSN. Byli rozděleni do výborů, které přesně odpovídají struktuře OSN, a v nich diskutovali o současných problémech lidstva. Výsledná prohlášení pak měla putovat do skutečné OSN. Cílem celé akce bylo proniknutí do struktury OSN a získání zkušeností v oblasti diplomacie. Vše probíhalo v angličtině a Eva si s ostatními účastníky rovněž osvojila pravidla diplomatického jednání. 25.2.2011 proběhne v menším měřítku školní konference OSN v Ostravě a Eva byla přizvána k řešení tématu Jaderné odzbrojování. Přejeme jí tímto hodně úspěchů a škole přejeme více takovýchto studentů!
Také letos jsme se dočkali exkurze k okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. Studenti předmaturitních ročníků navštívili 1.2.2011 soudní líčení opět pod vedením soudce pana Mgr. Jana Nováka. Ani tentokrát nebyla nuda. Řešil se případ, kdy boural mladý řidič a svou neopatrnou jízdou způsobil zranění spolujezdci. Během líčení byli vyslechnuti svědkové - spolucestující a po vynesení rozsudku pan soudce Novák věnoval našim studentům prostor pro dotazy a objasnil fungování českého soudnictví. Tímto mu děkujeme a těšíme se na další návštěvu!
Jana Machálková, redaktorka Hospodářských novin, zveřejnila on-line modelový test ze Společenskovědního základu. Studenti budou muset zodpovědět 40 otázek (taková je momentální verze) a redaktorka nabízí 10 z jednodušší varianty. Pokud si chcete vyzkoušet, jak na tom jste, zkuste si tento test zde
Jako každý rok se i letos koná exkurze k okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. V několika termínech navštíví studenti předmaturitních ročníků soudní líčení opět pod vedením soudce pana Mgr. Jana Nováka. První exkurze již proběhla a studenti měli možnost zjistit, co hrozí pachateli za neplacení výživného a podvod. Během líčení byli vyslechnuti svědkové a po vynesení rozsudku se pan soudce Novák našim studentům plně věnoval a zodpověděl veškeré dotazy. Tímto mu děkujeme a těšíme se na další návštěvu!
Dne 10.5. měli studenti našich předmaturitních ročníků vzácnou příležitost dozvědět se opět něco více o EU. Naše gymnázium totiž navštívil pan Jindřich Galocz, který se v rámci projektu Back to school vrátil zpět do svého rodného kraje, aby studenty informoval o dění v EU, konkrétně v oboru zemědělství a jeho financování. Pan Galocz je zástupce Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova při Evropské komisi. Snažil se poukázat nejen na problémy EU, ale celého světa a také on sám získal mnoho cenných připomínek,kterých se mu dostalo během následné diskuze. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.
Nestává se často, že by ministři navštěvovali školy. Naše škola to štěstí měla. V pátek 19.2.2010 přijel na krátkou besedu ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb i s celým svým týmem. Pan ministr zavzpomínal na své pedagogické „úspěchy“ a snažil se u našich studentů zjistit, jaké jsou jejich názory na dvojjazyčné nápisy, o kterých se v současnosti opět mnoho hovoří. Po počátečních rozpacích se nakonec přece jen rozvinula diskuse, ve které studenti „nedali panu Kocábovi nic zadarmo.“ Ministr nabádal ke vstřícnosti, pochopení - „nápis sem, nápis tam“ a připomněl, že města se výdaje na nápisy nedotknou, zapomněl však dodat, že při poškození nejde náhradní nápis ze státního rozpočtu, ale již z rozpočtu města. Vrcholem byl jeho výrok, že „to přece tolik nestojí.“ Jen tak pro zajímavost, orientační ceny smaltovaných cedulí, které se týkají ulic, najdete např. zde
Korunu dodal bohužel anonymní autor Tiskových zpráv Vlády ČR, který napsal, že ministr navštívil „polské gymnázium v Třinci.“ Tak že bychom zde „ nebyli sami???“
Stejně tak jako minulý rok se i letos konaly v rámci seminářů ze společenských věd a psychologie přednášky Policie ČR. Tentokrát byly zaměřeny na problematiku týkající se extremismu a diváckého násilí. Studenti byli prostřednictvím autentických policejních záběrů seznámeni s vybavením, metodami i technikou, kterou policie disponovala před dvaceti lety a mohli ji tedy porovnat s tou současnou, která se v mnohém liší. Na další tematicky zaměřené přednášky se můžeme těšit již další pololetí.
Důkazem toho, že i občanská výchova může být zábavná, je výroba vlastního ekologického domu, který žaci 1. C zpracovali podle svých možností a schopností. Velmi se snažili a zde by se s vámi rádi podělili o výsledky své práce. V příloze naleznete nápadité ekologické domy, za které se naši žáci určitě nemusí stydět.