Německý jazyk

PROČ se učit NĚMECKY
Učebnice
Maturitní okruhy - státní
Maturitní témata - profilová

Zajímavé odkazy

Studio D A1 cvičení
Studio D A2 cvičení
Zertifikat A1
Zertifikat A2
Zertifikat B1
Bildwörterbuch
Poslech-německé vysílání
Nová maturita-Testy
Nová maturita-Pracovní listy
Eurocamp
Telenovela
22.10.2013

LISTOVÁNÍ s německým autorem


V projektu LiStOVáNí se bude scénicky číst z knihy Timura Vermese Už je tady zas. Listovat se v Třinci bude už tento čtvrtek od 19.00 v divadelním sálu ZUŠ Třinec na ulici Koperníkova.
Vystoupí Lukáš Hejlík, Alan Novotný a... TIMUR VERMES! Do České republiky přijede poprvé a bude to jedinečná příležitost se s ním setkat a nechat si od něj podepsat knihu.
Vstupné je 50 Kč, lístky budou v prodeji na místě.
ANOTACE
Léto 2013. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. V nejhlubším míru, bez své strany, bez svých věrných, bez Evy. Sám a sám v moři přistěhovalců. 66 let po své domnělé smrti uvízne v přítomnosti a proti vší pravděpodobnosti zahájí novou kariéru - v televizi! A nakonec - jak jinak - zamíří i do politiky! Jeho heslem se stane boj proti rychlé jízdě a psím exkrementům na chodnících. Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna. "Na jedné straně je to až k popukání komická kniha, protože autor dokonale vystihl Hitlerův žargon. Na druhou stranu vám ale brzy zmrzne úsměv na tváři." (Stern). Románu se prodalo více než půl milionu výtisků.
7.6.2013

Němčina přišla o nejdelší slovo


Němčina je typickým jazykem, v němž vznikají dlouhé složeniny spojováním slov. Ten nejdelší kumulativní výraz vycházel z názvu zákona. Jenže ten byl teď zrušen kvůli regulím EU. A německý jazyk tak už neobsahuje výraz Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz – zákon řídící pravomocně monitoring označování hovězího masa. Zmíněný zákon byl přijat v roce 1999 v Meklenbursku – Západním Pomořansku. A byl teď zrušen kvůli nařízením EU o testování hovězího dobytka.
Sami Němci říkají složeným slovům tasemnice. Jsou mnohdy tak dlouhá a složitá, že je mají problém vyslovit i zkušení dospělí. Výraz Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz má 63 hlásek a slovo vzniklo kvůli zákonu snažícímu se bojovat s nebezpečnou chorobou BSE – nemocí šílených krav.
Němečtí lingvisté už začali pátrat po náhradníkovi. Zatím se jeví jako kandidát na vítěze Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe – vdova po kapitánovi společnosti dunajských parníků.
30.5.2013

Studenti navštívili Německo

Díky dlouholeté spolupráci s Domem Evropy v Praze naši studenti znovu dostali možnost zúčastnit se mezinárodního setkání mládeže v lázeňském městečku Bad Marienberg,kde byl v roce 1951 založen první Europa-Haus jako evropské centrum pro vzdělávání a setkávání mládeže a dospělých. Jeho účelem je podpora mezinárodní spolupráce a evropské integrace. Tentokrát se do Německa vypravili D. Rábková, K. Mrázková a P. Heczko. Součástí pobytu byla i návštěva sídla Evropské komise v Bonnu, rodišti L. van Beethovena.
16.5.2013

Exkurze do Švýcarska


Podrobnosti najdete zde.
26.4.2013

Ich liebe dich...

Příležitost pobavit se a prověřit si své znalosti němčiny využilo 21 studentů naší školy. Ve středu 24. dubna 2013 se vydali do Ostravy, kam s netradičním představením Ich liebe dich... přijeli členové německé divadelní skupiny Thevo (FORUMTHEATER FÜR JUNGE LEUTE)z Norimberka, Alexandra Bauer a Uwe Weber. Pro české diváky si připravili několik vtipných etud ze života mládeže - o lásce nevážně i vážně, ale především v německém jazyce. Co dělá skupinu Thevo specifickou, je improvizace s diváky. Lidé z publika přicházejí na jeviště, vystřídají postavu a hrají krátce její roli podle svých představ a vytvářejí tak zcela nový scénář. Mezi jevištěm a publikem vzniká stálá interakce a dění na scéně je spontánní a živé. Je jen škoda, že podobných možností ke zpestření výuky se nenabízí víc.
8.2.2013

Eurocamp Německo

Upozorňujeme všechny, kteří rádi sportují, nemají rádi nudu a rádi se zapojí do nejrůznějších činností, nejen sportovních, ale i poznávacích či kreativních, že mají možnost strávit část letních prázdnin v eurocampu nejen v Německu.
Bližší informace o programu, ceně a termínech najdete na této stránce výše v sekci Zajímavé odkazy.

Neváhejte. Počet míst je velmi omezen.

8.2.2013

Konverzační soutěž v němčině

10.1.2013 proběhlo školní kolo soutěže s následujícími výsledky: Kategorie I.B
1. Tadeáš Cienciala 2.B
2. Krystyna Pyszková 1.A
3. Martina Burková 2.B

Kategorie III.A
1. J. Cienciala 3.B
2. T. Cieslar 4.B
3. P. Heczko 4.B

Vítězové jednotlivých kategorií postupují do okresního, popř. krajského kola.
Blahopřejeme!
26.11.2012

TOR

Tento název nese literární soutěž pořádaná každoročně jazykovým a vzdělávacím centrem PYGMALION. Naši studenti v ní už tradičně mají své zastoupení. Letos do městského kola, které proběhlo 21.listopadu 2012, postoupili dva studenti a oba se umístili na medailových pozicích.
1. místo: Gabriela CHOVANCOVÁ, 5.B
3. místo: Roman BYRTUS, 3.E
Blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.
18.5.2012

Zájezd do Švýcarska

Učitelé NJ chystají pro příští školní rok poznávací zájezd do Švýcarska s pestrým programem, který zahrnuje typické, ale i nečekané obrázky této alpské země.
12.5.2012

Studenti navštíví Německo

Díky dlouholeté spolupráci s Domem Evropy v Praze naši studenti znovu dostali možnost zúčastnit se mezinárodního setkání mládeže v lázeňském městečku Bad Marienberg. Tentokrát se do Německa vypraví D. Rábková, G. Chovancová, T. Kučera a R. Lipovčan. Ve dnech 17.-24.6.2012 se budou s mladými lidmi ze Slovenska, Polska, Maďarska, Itálie a Německa zabývat tématem digitální transformace Evropy s názvem ”Social e://UROPE: Digitale Transformation europäischer Bürgerschaft”. Můžou se také těšit na jednodenní výlet do Bonnu nebo Kolína nad Rýnem. /
7.2.2012

Okresní kolo konverzační soutěže

V okresním kole soutěže kategorie III A, která se konala 6. února 2012 ve Frýdku-Místku, obsadil Martin Matoušek výborné 2. místo.
Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.
13.1.2012

Konverzační soutěž v němčině

5.1.2012 proběhlo školní kolo soutěže s následujícími výsledky: Kategorie I.B
1. Dominik Sedlařík 2.A
2. Tadeáš Cienciala 1.B
3. Ondřej Hambalčík 2.A

/

Kategorie III.A
1. M. Matoušek 3.D
2. P. Lanzová 5.C
3. G. Chovancová 4.B
/
Vítězové jednotlivých kategorií postupují do okresního kola, které se uskuteční 8.2.2012 v Ostravě (IB) a 6.2.2012 ve Frýdku-Místku (IIIA).
Blahopřejeme!
30.11.2011

Soutěž TOR

25.11.2011 proběhlo školní kolo soutěže TOR, kterou pravidelně pořádá Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion. Soutěžící odpovídali na otázky ke knize Hinter den Kulissen, kterou museli přečíst v originále. Výsledky:
1. místo Martin Matoušek 3. D
2. místo Barbora Strihová 5. A
3. místo Paula Lanzová 5.C

Všichni postupují do celoměstského kola, které se uskuteční 30.11.2011.

Celoměstské kolo

V celoměstském kole byli naši studenti velmi úspěšní a obsadili první příčky. M. Matoušek obhájil první místo ze školního kola, P. Lanzová si vyměnila místo s B. Strihovou a obsadila druhé místo, B. Strihová skončila třetí.
Děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy a BLAHOPŘEJEME!
18.11.2011

Mezinárodní setkání Bad Marienberg
Vyučující němčiny již několik let úspěšně spolupracují s Domem Evropy v Praze. Naši studenti tak mají možnost pravidelně se účastnit mezinárodních seminářů pro mládež v německém Bad Marienbergu, kde byl v roce 1951 založen první Europa-Haus jako evropské centrum pro vzdělávání a setkávání mládeže a dospělých. Jeho účelem je podpora mezinárodní spolupráce a evropské integrace.
Podzimního setkání ve dnech 22.-29.10.2011 se zúčastnilo 10 studentů z ČR, mezi nimi naše Barbora Strihová a Veronika Mitrengová. S účastníky z Litvy, Chorvatska, Slovinska, Rakouska, Španělska a Německa pracovali na programu s názvem Evropské prázdno-jeden den bez Evropy.

8.9.2011

Mezinárodní setkání Bad Marienberg
I v letošním roce naši studenti využili možnosti zúčastnit se mezinárodního setkání mládeže v Bad Marienbergu. Do Německa se vypravili J. Růžička a M. Matoušek, kteří od 2. do 7. 5. 2011 spolupracovali na programu s názvem Wir bauen Europa: Europa ist unsere Zukunft.
Seminarzeitung
17.2.2011

Okresní kolo Konverzační soutěže

V okresním kole soutěže obsadil J. Cienciala pěkné 3. místo, G. Chovancová se na prvních příčkách neumístila, ale získala cenné zkušenosti a motivaci pro další studium němčiny.
Oběma studentům děkujeme za reprezentaci školy.
18.1.2011

Konverzační soutěž v němčině

13.1.2011 proběhlo školní kolo soutěže s následujícími výsledky: Kategorie II.B
1. J. Cienciala 1.B
2. P. Tomisová 2.A
3. P. Heczko 2.B

Kategorie III.A
1. G. Chovancová 3.B
2. R. Lipovčan 3.B
3. J. Cieslar 4.A
J. Cienciala a G. Chovancová postupují do okresního kola, které se uskuteční 1.2.2011 v Ostravě (IIB) a 16. 2. 2011 ve Frýdku-Místku (IIIA).
Blahopřejeme!
12.1.2011

Vánoční cizojazyčná besídka

Hezkou tradicí se na naší škole stala předvánoční cizojazyčná besídka. Němčináři se letos představili hudebním vystoupením a dvěma pohádkami: 2.D se předvedla v moderním pojetí Sněhurky (Schneewittchen) a 3.B zahrála Jeníčka a Mařenku (Hänsel und Gretel). Obě vystoupení sklidila zasloužený úspěch.

Schneewittchen:
/ / / /

Hänsel und Gretel:
/ / / / /
22.12.2010

Soutěž TOR

17.12.2010 proběhlo regionální kolo soutěže TOR, kterou pravidelně pořádá Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion. Soutěžící odpovídali na otázky ke knize Olli aus Ossiland, kterou museli přečíst v originále. Naše studentka Veronika Pilchová (5.A) obsadila výborné 3. místo. Gratulujeme!
19.11.2010

Stipendijní pobyt v Německu

Student naší školy Martin Matoušek získal v celostátní soutěži MŠMTV třítýdenní jazykové stipendium v Německu v Marburgu. Zprávu o jeho pobytu najdete zde Bericht
5.5.2010

Soutěž Jazyky hrou

Dne 5.5.2010 se na Základní škole Mládežnická v Havířově konala soutěž Jazyky hrou. Ve velké konkurenci 150 soutěžících obsadila naše dvojice Gabriela Chovancová (2.B) a Petr Heczko (1.B) výborné 3. místo v německém jazyce.
GRATULUJEME! / /
23.3.2010

Úspěch v celostátní soutěži

Praha - již druhý rok po sobě získal student naší školy v celostátní soutěži MŠMTV jazykové stipendium v Německu. Soutěže se účastní většinou studenti jazykových gymnázií, o to je náš úspěch cennější. Letos se jím stal Martin Matoušek (1.D) a stejně jako loni Natálie Pastorková v Německu stráví tři týdny na jazykovém kurzu v Marburgu. BLAHOPŘEJEME!
14.3.2010

Krajské kolo Konverzační soutěže

Ostrava, 8. 3. 2010 - v kategorii II.C obsadila výborné 2. místo Kateřina Zajoncová.
Ivana Chrobočková obsadila v kategorii III.A velice pěkné 5. místo.
Blahopřejeme!
13.2.2010

Okresní kolo Konverzační soutěže

Ostrava, 10. února 2010 - naši studenti potvrdili své kvality a obsadili přední místa:
Kategorie II.B
3. místo Gabriela Chovancová
5. místo Šárka Twardziková

Kategorie III.A
1. místo Ivana Chrobočková
4. místo Petar Kovač
I. Chrobočková postupuje do krajského kola, které se uskuteční 8.3.2010 v Ostravě.
Všem blahopřejeme a Ivaně držíme palce do krajského kola!
14.1.2010

Konverzační soutěž v němčině

12.1.2010 proběhlo školní kolo soutěže s následujícími výsledky: Kategorie II.B
1. Gabriela Chovancová 2.B
2. Šárka Twardziková 2.A
3. Petr Heczko 1.B
/
Kategorie III.A
1. Ivana Chrobočková 5.A
2. Petar Kovač 5.A
3. Regina Martynková 3.D
/
První dva z každé kategorie postupují do okresního kola, které se uskuteční 10.2.2010 v Ostravě. Blahopřejeme!
8.12.2009

Soutěž TOR

7.12.2009 proběhlo školní kolo soutěže TOR, kterou pravidelně pořádá Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion. Soutěžící odpovídali na otázky ke knize Die schöne Frau Bär, kterou museli přečíst v originále. Výsledky:
1. místo P. Kovač 5.A
2. místo M. Przeczek 5.C
3. místo D. Csepcsarová 5.A

P. Kovač a M. Przeczek postupují do celoměstského kola, které se uskuteční 16.12.2009.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům blahopřejeme!

/ /

Celoměstské kolo

V silné konkurenci studentů středních škol z Třince a Českého Těšína obsadil M. Przeczek 3. místo, P. Kovač skončil na 4. místě. Blahopřejeme!
28.5.2009

Zajímavá beseda

16. 4. 2009 se zájemci z posledních ročníků zúčastnili besedy o nepříliš známých možnostech pobytu v SRN. Byli seznámeni s organizacemi, které tyto pobyty pořádají, jejich náplní, délkou i způsobem financování. Dověděli se také o studiu na vysokých školách v Německu. Beseda byla velmi zajímavá a přínosná. Uspořádala ji organizace „Versuch´s doch mal!“
17.5.2009

Jazyky hrou

Naši studenti Paula Lanzová (2.C) a Filip Morcinek (2.B) se 13. května 2009 v Havířově zúčastnili soutěže Jazyky hrou. V silné konkurenci obsadili skvělé první místo. Soutěžilo se ve dvojicích a soutěžící museli ve stanoveném čase zvládnout různé jazykové úkoly.
BLAHOPŘEJEME!
17.4.2009

Ústřední kolo soutěže


Natálie Pastorková (5.C) se 2. 4. 2009 zúčastnila v Praze Ústředního kola konverzační soutěže v němčině. Přestože neobsadila přední příčky, znamenala pro ni účast v této soutěži nezapomenutelný zážitek. Velký dojem zanechala návštěva Velvyslanectví SRN a setkání s německým velvyslancem v ČR, panem Helmutem Elfenkämperem.


/ /
31.3.2009

Další úspěch Natálie Pastorkové


Natálie Pastorková (5.C) se ve dnech 27. - 28. 3. 2009 zúčastnila v Praze soutěže o jazykový pobyt v Německu. V silné konkurenci účastníků převážně ze středních škol s rozšířenou výukou jazyků si vedla úspěšně, a tak se může těšit na tři týdny, které stráví v Marburgu.

13.3.2009

Konverzační soutěž

Významný úspěch v krajském kole


Natálie Pastorková (5.C) získala v krajském kole konverzační soutěže v němčině 1. místo a 2. dubna 2009 bude reprezentovat naši školu i Moravskoslezský kraj v ústředním kole v Praze.


/

BLAHOPŘEJEME!

17.1.2009

Konverzační soutěž

15.1.2009 proběhlo školní kolo konverzační soutěže v němčině.
Výsledky kategorie IIB:
1. Paula Lancová 2.C
2. Eva Jendrulková 2.A
3. Simona Kubišová 2.C
/
Výsledky kategorie III:
1. Natálie Pastorková 5.C
2. Martina Sabelová 3.D
3. Romana Sikorová 5.A
/
BLAHOPŘEJEME!

Studentky, které obsadily první místa, budou naši školu reprezentovat v okresním kole soutěže.

Konverzační soutěž - úspěch v okresním kole


Natálie Pastorková získala v okresním kole 1. místo a 10. března 2009 bude reprezentovat naši školu i okres v krajském kole v Ostravě.
BLAHOPŘEJEME!
18.12.2008

Soutěž TOR

Naše studentky Natálie Pastorková, Martina Sabelová a Romana Sikorová nás 9. 12. 2008 úspěšně reprezentovaly v celoměstském kole německé soutěže TOR, kterou pravidelně pořádá Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion. Soutěžící odpovídali na otázky ke knize Franz Specht - Die Angst und der Tod, kterou museli přečíst v originále.
Naše studentky obsadily první tři místa:
1. místo Natálie Pastorková
2. místo Martina Sabelová
3. místo Romana Sikorová
BLAHOPŘEJEME!
/
2.10.2008

Koncert

1.10.2008 navštívili naši studenti koncert německého rappera Christiana Weiricha v Ostravě. A asi tak koncert vypadal: Doppel-U

/ / /
/ /
14.5.2008

Mezinárodní setkání Bad Marienberg
Již několik let mají naši studenti možnost zúčastnit se mezinárodního setkání mládeže v Bad Marienbergu. Letos se do Německa vypravily
J. Kubiková a E. Hudzieczková, které od 13. do 19. 4. 2008 spolupracovaly na programu s názvem Kulturpuzzel Europa. V termínu 5. - 10. 5. 2008 je následovaly J. Chvalinová, T. Bialožytová
a N. Pastorková, které se zúčastnily semináře redaktorů Wir bauen Europa: Wie wir in Europa leben möchten.
Seminarzeitung

/
19.2.2008

Mezinárodní setkání Berlín - Třinec


Vracíme se k úspěšnému setkání našich studentů se skupinou žáků z Berlína, které se uskutečnilo ve dnech 13. - 21. října 2007. Dojmy našich přátel si můžete přečíst ve zkratce jejich internetového deníku.
Tagebuch

/
13.2.2008

Konverzační soutěž-okresní kolo


Výsledky kategorie IIB:
2. místo Karolína Slepicová 2.B
Výsledky kategorie III:
1. Eva Hudzieczková 5.C
Eva Hudzieczková postupuje do krajského kola.
12.1.2008

Konverzační soutěž


9.1.2008 proběhlo školní kolo konverzační soutěže v němčině.
Výsledky kategorie IIB:
1. Karolína Slepicová 2.B
2. Veronika Pilchová 2.A
3. Barbora Strihová 2.A
Výsledky kategorie III:
1. Eva Hudzieczková 5.C
2. Natálie Pastorková 4.C
3. Jana Chvalinová 5.C
K. Slepicová a E. Hudzieczková budou naši školu reprezentovat v okresním kole.
13.12.2007

Soutěž TOR


Naše studentky Eva Hudzieczková a Jana Chvalinová nás úspěšně reprezentovaly v celoměstském kole a v konkurenci středních škol
z Třince a Českého Těšína obsadily:
1. místo Eva Hudzieczková
2. místo Jana Chvalinová
BLAHOPŘEJEME!
3.12.2007

Soutěž TOR


26.11.2007 proběhlo školní kolo soutěže TOR, kterou pravidelně pořádá Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion. Soutěžící odpovídali na otázky ke knize Schöne Augen - Carsten Tsara ist verliebt, kterou museli přečíst v originále.
Výsledky:
1. místo E. Hudzieczková 5.C
2. místo J. Chvalinová 5.C
3. místo V. Walicová 5.C

E. Hudzieczková a J. Chvalinová postupují do celoměstského kola, které se uskuteční 12.12.2007.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům blahopřejeme!
Gymnázium, Třinec,
příspěvková organizace
 
Třinec, Komenského 713, 739 61
sekretariat@gymtri.cz
tel: 558 325 284
ID: cvrqybw....IČ: 00601390