Chemie

doporučená literatura pro studium ve šk. roce 2013-14zde
maturitní témata pro profilovou část MZ 2014 zde
anotace volitelných předmětů 2013-14 zde


27.9.2013

Korespondenční soutěž VIBUCH

  Vážení přátelé tento týden začíná nový ročník korespondenčního kurzu ViBuCh. Kurz je určen pro studenty středních škol se zájmem o chemii. Zde je leták kurzu, který můžete vytisknout a dát ve škole na nástěnku: http://vibuch.math.muni.cz/upload/vibuch.pdf Pro více informací navštivte webové stránky: http://vibuch.math.muni.cz/
16.9.2013

Chemická olympiáda 2013/2014 - 50. ročník

22.5.2013

Úspěch našich studentů v KORCHEMu

V právě ukončeném 19. ročníku korespondenčí chemické soutěže zanechali naši žáci viditelnou stopu. Zejména zásluhou Barbory Plucnarové 1.A ( 3.místo ) a Ondřeje Sikory 1.A ( 8.místo ) můžeme považovat letošní ročník z pohledu naší účasti za vydařený. Dalším našim účastnicím Terezii Onderkové a Dominice Čmielové, obě 1.B zhatila naději na lepší umístění absence v závěrečném kole. Nejlepší pětice řešitelů se zúčastní slavnostního předání cen dne 7. června na půdě Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Blahopřejeme k dosaženému úspěchu a vzorné reprezentaci školy.
výsledková listina
15.4.2013

Lukáš Supik potvrdil své nadání v krajském kole Chemické olympiády kategorie C

Příjemný pohled na výsledkovou listinu se naskytl po skončení letošního ročníku olympiády kategorie C. Již školní kolo dávalo tušit, že jeho vítěz Lukáš Supik z 1.D je nadějí pro krajské finále. Vysoká úspěšnost nejlepších řešitelů z celkového počtu 49 účastnících se krajského kola jen potvrzuje hodnotu Lukášova úspěchu. Ke třetímu místu a zdařilé reprezentaci školy blahopřejeme.

13.3.2013

19. ročník KORCHEMu

Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, rozdělili oragnizátoři do tří kol.
8.3.2013

Štěpán Stenchlák uspěl v okresním kole CHO kategorie D

1. března vyvrcholila chemická olympiáda v kategorii D okresním kolem. Soutěž pořádala Základní škola Staré Město. Naši školu reprezentovali Štěpán Stenchlák 2.A, který byl úspěšným řešitelem na 10. místě a Barbora Plucnarová 1.A. Blahopřejeme k úpěchu a děkujeme za reprezentaci školy.
výsledky
7.2.2013

Chemická olympiáda 2013 kategorie D školní kolo

V únoru letošního roku bylo ukončeno školní kolo chemické olympiády kategorie D. Zúčastnili se jí nejmladší studenti našeho gymnázia. Soutěž byla tříkolová. Teoretickou část zvládali studenti sami v rámci domácí přípravy, následovala část praktická v chemické laboratoři a soutěž byla završena kontrolním testem. Jak se jim napoprvé vedlo, posuďte sami:
poř.
1. Štěpán Stenchlák 2.A 135,5b
2. Barbora Plucnarová 1.A 120,5b
3. Daniel Gorgol 2.A 118b
4. Veronika Stryczková 2.A 112,25b
5. Tomáš Kyzek 2.B 105,75b
6. Ondřej Cieslar 2.A 93,5b
7. Kateřina Szturcová 2.B 55b
Ti, kterým se dařilo nejvíce, budou odměněni knižní poukázkou. Přesto všem soutěžícím školního kola děkujeme za vytrvalost a 100% účast, postupujícím do okresního kola Štěpánu Stenchlákovi a Barboře Plucnarové držíme place Poděkování za zdařilý průběh soutěže patří Ing. Dagmar Mitrengové
16.1.2013

Tkadlec bude opět řešit národní kolo CHO

Tomáš Takdlec ani v maturitním ročníku nezaváhal a spolehlivě zabodoval druhým místem v krajském kole Chemické olympiády a postoupil i letos do celostátního finále. To proběhne v konkurenci 46 nejúspěšnějších řešitelů krajských kol od 28.ledna do 31.ledna na půdě Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Blahopřejeme a přejeme hodně štěstí v národním kole.
Výsledky krajského kola
11.12.2012

Den otevřených dveří v chemické laboratoři navštívily desítky zájemců

Devětadvacáté listopadové odpoledne se otevřely dveře chemické učebny i laboratoře pro zájemce z řad veřejnosti. Jako každoročně byl velký zájem mezi návštěvníky o chemický "cirkus" v podání týmu Ing.Mitrengové. Žáci naší školy demonstrovali chemické pokusy zájemcům o studium i jejich rodičům.

videoreportáž v Třineckém magazínu
22.11.2012

Chemikáři na kurzu Akademie věd

Akademie věd pořádala ve dnech 13.-17.11. vzdělávací kurz pro středoškolské učitele chemie. Mezi pětadvaceti účastníky nechyběli ani zástupci naší školy Ing. Dagmar Mitrengová a Mgr. Jiří Navrátík.


Cílem akce bylo umonožnit středoškolským pedagogům nahlédnout pod pokličku moderní vědy, předat zkušenosti a představit nejnovější trendy ve výzkumu. Při sérii přednášek a praktických cvičení si učitelé rozšířili svoje znalosti. Mezi přednášejícími byla například předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dana Drábová, současný předseda Akademie věd a absolvent naší školy prof. Jiří Drahoš a řada dalších, zejména mladých nadějných představitelů české vědy.
24.10.2012

Chemická olympiáda 2012/2013 - 49. ročník

23.10.2012

19. ročník KORCHEMu

Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, rozdělili oragnizátoři do tří kol.
23.5.2012

Tomáš Tkadlec s Vojtou Kučírkem úspěšní v krajském kole Chemické olympiády kat.B

V krajském kole zastupovali naší školu Tomáš Tkadlec s Vojtou Kučírkem. Tomáš po velmi úspěšném řešení národního kola kategorie "A", obsadil v kategorii "B", které se účastní žáci předmaturitních ročníků, obsadil výborné druhé místo. Skvělé osmé místo obsadil Vojta Kučírek, když se zařadil mezi úspěšné řešitele kola. Oběma blahopřejeme k úspěšné reprezentaci naší školy.
5.2.2012

Tomáš Tkadlec uspěl v národním finále Chemické olympiády

S napětím očekávané národní finále Chemické olympiády po dlouhých letech s účastí našeho gymnazisty proběhlo ve dnech 30.ledna až 2.února na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tomáš Tkadlec po několikaměsíční intenzivní domácí přípravě v tvrdé konkurenci obstál na výbornou a vybojoval 15. místem postup do superfinále v němž bude usilovat o jednu ze čtyř letenek zajišťující účast v mezinárodním kole. Úspěšným řešitelům (nad 60% úspěšnosti řešení) se rovněž otevírá možnost přijetí na vybrané univerzity bez nutnosti absolvovat přijímací řízení.výsledky zde K dosaženému úspěchu blahopřejeme a držíme palce při konkurzu na mezinárodní kolo.
27.1.2012

Historický úspěch Tomáše Tkadlece

Mimořádný úspěch zaznamenal student naší školy Tomáš Tkadlec z 5.C. V konkurenci 12 soutěžících z celého Moravskoslezského kraje nenašel přemožitele a suverénně postoupil do celostátního finále, které se uskuteční v Olomouci 30.ledna až 2.února. Úspěch je umocněn tvrdou konkurencí žáků, kteří se vzdělávají v chemii i v rámci mimoškolních aktivit. Tomovi srdečně blahopřejeme a přejeme hodně úspěchu v celostátním finále, ve kterém si čtveřice nejlepších zajistí účast v mezinárodním kole v červenci ve Washingtonu DC. výsledky13.12.2011

ANOTACE VOLITELNÝCH PŘEDMĚTŮ pro šk. rok 2012-13


SEMINÁŘ A CVIČENÍ Z CHEMIE
1.12.2011

Den otevřených dveří sklidil úspěch u mnoha návštěvníků chemické laboratoře

Poslední listopadový den letošního roku skýtal pro zájemce o přírodní vědy ideální příležitost k návštěvě chemické laboratoře. Odcházející spokojení návštěvníci jsou důkazem, že projekt dne v pojetí chemikářů naší školy byl mimořádně zdařilý.
Tým učitelů pod vedením Ing. Dagmar Mitrengové nabídl ze svého potrfolia nejen zájemcům o studium pestrou škálu demonstračních experimentů, iluzionostických představení i jednoduchých kvízů. Velký dík, za pomoc při realizaci našeho programu patří demonstrátorům z řad žáků naší školy a všem vyučujícím chemie.
videoreportáž v Třineckém magazínu
3.11.2011

18. ročník KORCHEMu

Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, rozdělila pořádající Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity do tří kol.
11.10.2011

Chemická olympiáda 2011/2012 - 48. ročník

více informací také u vyučujících chemie
26.5.2011

Tomáš Tkadlec uspěl v krajském kole Chemické olympiády kat. B


Skvělé druhé místo obsadil Tomáš Tkadlec ze 4.C v krajském kole Cho kategorie B, které se konalo 6.května na půdě Vysoké školy báňské v Ostravě. Dobře si v soutěži počínal i druhý zástupce školy Martin Cienciala z 5.A, když skončil jako úspěšný řešitel na pátém místě. Oběma hochům gratulujeme a děkujme k vzorné reprezentaci školy.
výsledky soutěže
4.4.2011

Tkadlec s Kučírkem uspěli v krajském kole Chemické olympiády kat. C


Střední Průmyslová škola chemická byla dějištěm krajského kola Cho kategorie C. Dvojnásobný úspěch slavili naši žáci Tomáš Tkadlec a Vojta Kučírek, když obsadili 2. a 3. místo s těsným odstupem za vítězem. Potvrdili tak již tradiční příslušnost ke špičce mezi olympioniky. Blahopřejeme k úspěšné reprezentaci naší školy.
výsledky soutěže
4.4.2011

Školní kolo Chemické olympiády kat. B


Tomáš Tkadlec ze 4.C opanoval po kategorii C i školní kolo kategorie B, kde s převahou zvítězil a bude spolu s Martinem Ciencialou Reprezentovat naší školu v krajském kole. Přejeme hodně zdaru.

Výsledky školního kola kategorie C


Warning: include(tabulka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'tabulka.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php5:/usr/share/php') in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28
16.3.2011

Školní kolo Chemické olympiády kat. C


Tomáš Tkadlec ze 4.C byl nejúspěšnějším řešitelem školního kola chemické olympiády kategorie C. Ve třech částech byl téměř bezchybný. Dobrý výsledek již tradičně zaznamenal i druhý Vojtěch Kučírek (4.C). První zkušenost s olympiádou má za sebou i Beata Krenželoková ze 3.C.


Výsledky školního kola kategorie C


Warning: include(tabulka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'tabulka.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php5:/usr/share/php') in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28
16.3.2011

7.místo Tomáše Cieslara v Okresním kole Chemické olympiády kat. D3.února proběhlo okresní kolo chemické olympiády kategorie D. Naši školu reprezentovali Tomáš Cieslar z 2.B na 7.místě a Petra Tomisová z 2.A, která obsadila 18.příčku.


výsledky
17.2.2011

ANOTACE VOLITELNÝCH PŘEDMĚTŮ


SEMINÁŘ A CVIČENÍ Z CHEMIE
17.1.2011

Školní kolo chemické olympiády

Výsledky školního kola kategorie D


Warning: include(tabulka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'tabulka.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php5:/usr/share/php') in /home/ftp/archiv.gymtri.cz/www/ok/novis/aktuality-2.php on line 28
17.1.2011

17. ročník KORCHEMu

Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, rozdělila pořádající Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity do tří kol.
25.11.2010

Nová učebna chemie slavnostně otevřena při dni otevřených dveří

Páteční odpoledne 19. listopadu bylo nejen ve znamení probíhajícího dne otevřených dveří na naší škole, ale také momentem, kdy byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná učebna chemie. Symbolickou stuhu přestřihli regionální osobnosti v čele s předsedou Akademie věd ČR prof. Jiřím Drahošem, absolventem školy, p. Ing. Jánem Moderem, předsedou Sdružení rodičů a přátel školy p. Miroslavem Vrbovským a dlouholetým uznávaným učitelem naší školy Mgr. Jindřichem Strumienským. Ve slavnostní řeči předsedkyně Předmětové komise chemie Ing. Dagmar Mitrengová poděkovala hlavnímu investorovi akce Sdružení rodičů a přátel školy.Během programu dne otevřených dveří prošlo chemickou laboratoří okolo dvou stovek návštěvníků, převážně žáků základních škol i rodičů. Návštěvníkům byla předvedena řada atraktivních praktických demonstarčních ukázek z chemické výuky doplněná komentářem vyučujících chemie za asistence žáků 1.B naší školy Jaroslava Ciencialy, Vojtěcha Konderly, Lukáše Grygy a maturanta z 6.C Ondřeje Frömmera.
7.10.2010

Chemická olympiáda 2010/2011 - 47. ročník

více informací také u vyučujících chemie
14.4.2010

Velký úspěch Vojtěcha Kučírka v krajském kole CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie C


9.dubna proběhlo na půdě Střední průmyslové školy chemické krajské kolo chemické olympiády žáků věkové kategorie odpovídající 1. a 2. ročníku střední školy. Skvělé druhé místo získal Vojtěch Kučírek z 3.C v konkurenci žáků studující chemii jako specializaci!! Úspěch školy potvrdil výtečným pátým místem Vojtěchův spolužák Tomáš Tkadlec. Oběma hochům blahopřejeme!!
6.4.2010

Školní kolo chemické olympiády

Školního kola chemické olympiády v kategorii C se zúčastnili tři žáci. K všestranným Tkadlecovi s Kučírkem se tentokrát přidal i Martin Cienciala ze 4.A. Výsledky:
 • Tomáš Tkadlec - 121,5b - postup do krajského kola
 • Vojtěch Kučírek - 115,05b - postup do krajského kola
 • Martin Cienciala - 91,5b
Krajské kolo proběhne v pátek 8.dubna v Ostravě.
16.3.2010

16. ročník KORCHEMu

Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, je již tradičně rozdělen do tří kol. Svá řešení odevzdejte v termínech vyučujícím chemie.
15.2.2010

Anotace volitelných předmětů pro školní rok 2010-2011

 • předmaturitní ročník
 • maturitní ročník
 • 12.10.2009

  Chemická olympiáda 2009/2010 - 46. ročník

  • kategorie D - 1. a 2. ročník 6-tiletého studia kategorie D
  • kategorie C - 1. a 2. ročník 4-letého a 3. a 4. ročník 6-tiletého studia kategorie C
  • kategorie B - 2. a 3. ročník 4-letého a 4. a 5. ročník 6-tiletého studia kategorie B
  více informací také u vyučujících chemie
  31.8.2009

  Pro žáky CHS 3.E, 3.D, 5.A, 5.B, 5.C, 4.D, 6.A, 6.B, 6.C


  Chemická exkurze
  28.4.2009

  Tomáš Tkadlec s Vojtěchem Kučírkem nejúspěšnějšími řešiteli KORCHEMu

  Tomáš Tkadlec s Vojtěchem Kučírkem opanovali Korespondenční Seminář Chemie (KORCHEM), soutěž v níž řešitele ve svém volném čase samostatně řeší zadané úlohy. Zdatně je ještě doplňovala třetí Tereza Sniegoňová. V soutěži s regionální účastí nenašli naši žáci konkurenci a potvrdili kvalitu výuky chemie na třineckém gymnáziu. Po úspěších, kterých Kučírek s Tkadlecem dosáhli v Chemické olympiádě je to tedy další zdar našich žáků z 2.C. Všem blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.
  Celkové výsledky po 3.kole
  15.4.2009

  Vyjímeční pedagogové naší školy oceněni za svou pedagogockou činnost
  13. vydání regionálního týdeníku HUTNÍK informovalo o ocenění dvou pedagogů naší školy pana Jindřicha Strumienského a paní Dagmar Mannheimové "Za dlouholetou tvůrčí pedagogickou činnost". Oběma oceněným blahopřejeme.
  14.4.2009

  Denisa Wawreczková v krajském kole chemické olympiády

  reprezentovala 3.dubna v Ostravě naší školu v kategorii C
  výsledky krajského kola
  4.4.2009

  Úspěch v krajském kole CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie D

  24.března proběhlo na půdě Matičního Gymnázia v Ostravě krajské kolo chemické olympiády žáků věkové kategorie odpovídající 8. a 9.třídě základní školy. Mezi úspěšné řešitele se zařadili třetí Tomáš Tkadlec a čtvrtý Vojtěch Kučírek (oba z 2.C). Blahopřejeme!
  výsledky krajského kola
  17.2.2009

  Chemická olympiáda kategorie C

  Ve středu 11.února proběhla v laboratoři chemie praktická část školního kola chemické olympiády kategorie C. "Zúčastnili se dva stateční". Denisa Wawreczková i Rosťa Sikora reprezentovali 4.C. Výsledky budou doplněny.

  13.2.2009

  Pocta panu Jindřichu Strumienskému

  Bývalému vynikajícímu učiteli naší školy se dostalo velké pocty, když jeho vyjímečné kantorské kvality ocenil v jednom rozhlasovém rozhovoru jeho bývalý žák, dnes nový předseda Akademie věd pan Jiří Drahoš. Jedna z otázek, kterou redaktor panu profesoru Drahošovi při rozhovoru položil zněla: „Pane profesore, jedna taková obligátní osobní otázka. Jak jste se dostal k chemii? Chtěl jste se jí věnovat odmalička nebo jste toužil být něčím jiným?“

  Odpověď pana profesora uvedu v plném znění: „Jako většinu kluků mě v dětství samozřejmě přitahovaly bouchačky, rachejtle a podobné věci, ale nebyl jsem nikdy takový klasický chemik, který by zuřivě sléval roztoky a díval se, jak se co barví. Musím říci, že mě chemie bavila, ale bavila mě tak celá řada jiných předmětů. Ještě na konci střední školy jsem vážně uvažoval o tom, že bych šel třeba studovat srovnávací literaturu, líbily se mně i některé další humanitní obory.
  Musím říci, že nakonec převážila kvalita učitele. Měli jsme výborného učitele chemie, profesora Strumienského. Byl tak výraznou osobností, že u mě chemie nakonec převážila.
  Jeho manželka mě vyučovala ruskému jazyku a ruské literatuře, kterou jsem měl také velmi rád. Tam bylo zajímavé, že jsem se rozhodoval mezi zaměřením jednoho či druhého z manželů. Nakonec jsem se rozhodl pro chemii.“
  Pan Strumienský dodnes vyučuje žáky na ZŠ v Písku.

  11.2.2009

  Vojtěch Kučírek vítězem okresního kola chemické olympiády.

  Vítězem letošního okresního kola chemické olympiády kategorie D se stal v Písku žák 2.C Vojtěch Kučírek, když využil zaváhání hlavního favorita Tomáše Tkadlece (rovněž z 2.C), který obsadil místo čtvrté. Oba naši žáci postoupili do krajského kola, které se uskuteční v Ostravě 27.března.
  Vojta na fotce v obležení fanynek... a při přebírání ceny.


  Oba žáci svým příkladným přístupem ke studiu dosahují vynikajících výsledků i v jiných oborech a skvěle reprezentují naší školu. Na jejich úspěchu má svůj podíl také jejich učitel Marian Plucnar, který je kvalitně připravoval na soutěž. Na společné fotce učitelů stojí první zprava.

  Oběma úspěšným žákům blahopřejeme a přejeme hodně zdaru v krajském kole
  16.12.2008

  15. ročník KORCHEMu

  Letošní ročník korespondenční chemické soutěže KORCHEM, je již tradičně rozdělen do tří kol. Svá řešení odevzdejte v termínech vyučujícím chemie.
  9.11.2008


  Ksicht je korespondenční seminář inspirováný chemickou tematikou. Zájemci z řad žáků naší školy mohou úkoly tohoto zadání řešit.
  6.11.2008

  Chemická učebna vybavena novou tabulí
  Po prázdninových stavebních úpravách v učebně se již rozběhlo i její vybavování. Prvním krokem byla instalace moderní dvoupylonové tabule, která je jedinou svého druhu na naší škole. Následovat bude montáž katedry s plochou pro demonstrační pokusy a dalšího nábytku s dřezem. Do budoucna je ještě naplánováno vybudování stupňovité podlahy pro umístění lavic. Učebna tak bude disponovat veškerým moderním zázemím nezbytným pro realizaci kvalitní výuky.
  28.10.2008

  Chemická olympiáda 2008/2009 - 45. ročník

  4.9.2007
  Původní stránky jsou na adrese gymtrichemie.ic.cz
  Gymnázium, Třinec,
  příspěvková organizace
   
  Třinec, Komenského 713, 739 61
  sekretariat@gymtri.cz
  tel: 558 325 284
  ID: cvrqybw....IČ: 00601390