Předmět výtvarná výchova je povinný pro všechny studenty 1. a 2. ročníku šestiletého studia v celkovém rozsahu 1 vyučovací hodiny týdně. Ve 3. a 4. ročníku šestiletého studia a v 1. a 2. ročníku čtyřletého studia navštěvují studenti dle svého výběru buď hudební nebo výtvarnou výchovu v rozsahu 2 vyučovacích hodin týdně.
UČEBNY VÝTVARNÉ VÝCHOVY
Výuka probíhá ve specializované učebně výtvarné výchovy a v keramické dílně.
POSLÁNÍ VÝTVARNÉ VÝCHOVY
Výtvarná výchova je předmět, na který jsou obecně vzato různé názory, které jsou mnohdy velmi protichůdné. Od názoru, že jde o předmět v dnešním technickém světě zbytečný, shovívavě tolerovaný s minimálními nároky na výsledný efekt výuky až po vědomí, že výtvarná kultura zasahuje a propojuje určitým způsobem všechnu lidskou činnost. V odborném tisku se čím dál více objevují hlasy, které pokládají výtvarnou výchovu za velice důležitou součást rozvoje lidské osobnosti. Rozvíjení fantazie, schopnost tvůrčího myšlení a cítění, schopnost komunikace prostřednictvím výtvarných prostředků a autoreflexe, to všechno jistě svědčí o nezastupitelném významu tohoto předmětu.
Na gymnáziu v Třinci byly vytvořeny dobré podmínky mimo jiné i tím, že byla zřízena keramická dílna s elektrickou pecí pro výpal keramiky. Tento počin se setkal s velkým ohlasem ze strany studentů, kteří mnohdy, jak se zdá, dávají přednost modelování před ostatními výtvarnými technikami. Vzniklo již mnoho keramických plastik, některé jako maturitní práce, jiné v hodinách výtvarné výchovy. Celá řada plastik byla vytvořena pro ekologické konference nebo k výročí gymnázia. Značné množství výtvarných prací studentů našlo uplatnění v prostorách Domu s pečovatelskou službou Senior v Bystřici nad Olší.
Tvůrčí inspirace studentů vychází z několika zdrojů. Jedním z nich je poznávání proměn výrazových prostředků výtvarného umění od jeho počátků až po současnost. Další inspirace je podmíněna tématy, která vedou studenty k hlubšímu uvažování o životě
Předchozí aktivity i prezentace výtvarného snažení studentů v Galerii Trisia v Třinci jasně dokládají velký tvůrčí potenciál studentů, který je možné probouzet vhodnou inspirací
Mám za to, že výtvarná výchova může svým nezastupitelným způsobem posílit etickou
Petr Boreček
PROJEKT ZEMĚ - DOMOV NÁS VŠECH
V pondělí 1. 6. 2009 vyvrcholilo celoroční úsilí studentů a učitelů výtvarné výchovy vernisáží výstavy Země - domov nás všech. Úvodního slova se ujala Mgr. Lenka Klepaczová, o kulturní program se zasloužili studenti gymnázia; zvláštní zájem vzbudila recitace veršů čerstvého maturanta Jana Delonga, jehož poezie přímo reflektovala téma celého projektu. Vernisáže se zúčasnila i místostarostka Třince PhDr. Milada Hejmejová.
Výstava je instalována v Galerii Trisia a je připravena ke shlédnutí do 24. června.
(otevřeno po 9-12 a 13-17, út 13-17, st 9-12 a 13-17)
Příprava výtvarných prací k projektu:
Cíle projektu (pdf)
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
Pod modrou oblohou - soutěž v malování na počítači pro 1. a 2. ročník šestiletého gymnázia.
Zveme Vás na VÝSTAVU VÝTVARNÝCH PRACÍ STUDENTŮ GYMNÁZIA TŘINEC na téma ZEMĚ - DOMOV NÁS VŠECH vernisáž proběhne v pondělí 1. června 2009 v 17 hodin v Galerii Trisia výstava potrvá do 24. června pozvánka ke stažení (pdf) |
26.1.2009 jsme měli možnost prohlédnout si jednotlivé ateliéry této školy. Překvapila nás jejich četnost. Nejdéle jsme se zdrželi v ateliéru kresby a grafiky. Právě zde probíhala obhajoba klauzurních prací. Obdivovali jsme práce studentů a zároveň jsme se seznamovali s různými technikami. Náš průvodce nás provedl ateliéry malby, sochařství a intermediální techniky. Tak se nám podařilo nakouknout do "světa umělců".